Massaažiõli valmistamine on omamoodi teraapiline ja põnev kogemus, mis turgutab meeldival moel lõhnataju, aitab võtta aega maha ning lisaks veel hiljemgi nautida pikalt saadud elamusi. Ehkki poelettidel on saada küllaldaselt erineva lõhna ja toimeainega massaažiõlisid, siis ei pruugi sealt siiski leida just sellist, mis vastaks sinu ootustele ning samuti on isetegemise rõõm väärtus omaette. Käsitööna ja hingega valmistatud massaažiõli võib olla ka väärtuslik kingitus kallile inimesele, seejuures mõtle kindlasti häid soove just selle inimese tarbeks, kellele õli teed.

Kui lisad tegemise käigus ka head mõtted ja sõnad õli valmistamisse, siis annad sellele justkui võluväe, mida poest ostes kohe päris kindlasti ei saa.

Enne õlide kokkusegamist on aga oluline selgeks teha mõned reeglid ja nipid, et tulemus oleks võimalikest parim. Lisaks massažiõlile võid endale kokku segada ka näiteks näoõli, kui eelistad kreemide asemel just õli kasutada. Oluline on võtta pisut aega õlide kokku segamiseks, et tunnetada erinevaid lõhnu ning saavutada ideaalne kombinatsioon. Niiet, ära torma kohe kõike kokku segama, vaid anna endale aega, et lõhnade mõju tajuda. Seejuures püüa meeles pidada, mitu tilka erinevaid eeterlikke õlisid oled lisanud. Nii saad ka tulevikus sama retsepti kasutada. Kui segamise käigus lõhnataju kaduma kipub ja ei suuda enam lõhnu eristada, siis nuusuta kohvi vahepeal, see teeb haistmismeele taas teravaks. Jäta pudeli ülaossa ka pisut ruumi, et õlid saaksid hingata. Pudeli valiku juures eelista keraamilist või klaasist pudelit, hädapärast võid kasutada ka plastikut, kuid väldi kindlasti metalli.

Õli valmistamiseks on sul vaja nii baasiõli kui eeterlikke õlisid. Baasõlidest kõige tuntumad on:

Oliiviõli – annab rikkaliku muruse lõhna. Kuna oliiviõli on kõrge oleiinhappe sisaldusega, siis aitab see parandada vereringet ja kolesterooli taset.

Kookosõli (külmpressitud) – annab magusa troopilise aksendi segule. On looduslikult üks rikkalikumaid loorberhappe allikaid ning seda peetakse üheks parimaks õliks terve naha ja juuste saavutamisel.

Jojoba õli – on väga õrna pähklise aroomiga. Kuna jojoba õli oksüdeerub aeglaselt, siis on sel pikem säilivusaeg kui teistel taimsetel õlidel. Lisaks on jojoba õli sarnane loomulikule naharasule ning imendub seetõttu kiiresti ja ei jäta nahale õlist kihti.

Greibiseemne õli – on peaaegu lõhnatu. Kuna on kõrge linoolhappe sisaldusega, siis kuivab kiiremini kui paljud teised taimsed õlid.

Magusa mandli õli – annab rikkaliku pähklise aroomi segule. Sisaldab rohkelt oleiinhapet, mis aitab parandada vereringet ja kolesterooli taset.

Baasõli ja eeterlike õlide suhe peaks olema umbes 1-3 tilka eeterlikku õli supilusika alusõli kohta.

Eeterlike õlide valik on väga lai ning esmapilgul võib see pea sassi ajada, seetõttu on oluline teada nende erinevust. Rikkalik valik võimaldab aga lõhnade ja toimeainetega lõputult mängida ning kindlasti leiab igaüks endale meelepärase koosluse.

Taustinfot eeterlike õlide kohta
Pealmine õli – Lenduvad õlid on tugeva aroomiga ning aurustuvad kiiremini, samuti imenduvad need nahka kiiresti. Sellised on näiteks sidruni, piparmündi, eukalüpti ja basiilikuga õlid.
Keskmine õli – rasked, viskoossed, vähem aromaatsed ning õrnema ja kauakestva lõhnaga nagu näiteks pune, salvei, aniisi seemne ja tüümiani õlid.
Alusõli – ühtlustavad ained, mis seovad segu omavahel, tavaliselt pikalt leviva aroomiga nagu sandlipuu, viiruk ja mürr.

Õlide kokku segamisel on oluline järgida retsepti järjekorda ja koguseid, mille järgi neid lisada tuleks baasõlile. Kuna eeterlikud õlid on sõltuvad paljudest teguritest, siis võiksid alguses katsetada väikeste kogustega kuni mõistad nende toimimist.

Massaažiõli ettevaatusabinõud
Ole teadlik allergiatest. Kui sa ei ole kindel, kas sul esineb alergiaid, siis on mõistlik enne tervele kehale kandmist katsetada õli väiksel nahapiirkonnal. Tasub meeles pidada, et kõik allergilised reaktsioonid ei pruugi ka koheselt välja lüüa. Oota vähemalt 20 minutit, et kontrollida, kas on tekkinud punetust või turset.
Kui peaks tekkima allergiline reaktsioon, siis ära mingil juhul loputa veega. Parim viis õli eemaldamiseks on kasutada nahasõbralikku vedelat nõudepesuvahedit. Enne loputamist, hõõru õrnalt vähemalt pool minutit nahka kuni oled kindel, et õli on eemaldatud.

Paljud ravimtaimed võivad omada negatiivseid mõjusid raseduse korral. On oluline, et rase või rinnaga imetav naine konsulteeriks professionaali või arstiga enne eeterlike õlide või ravimtaimede kasutamist.

Enamikke eeterlikke õlisid ei tohi seespidiselt kasutada. Kuigi paljud eeterlikud õlid on saadud söödavatest komponentidest, siis ei tohi neid sellegi poolest kunagi suukaudselt manustada, kui just kasutusjuhendis ei ole vastupidist väidetud.

Kui lähed vahetult peale eeterlike õlide peale kandmist päikese kätte, siis kasuta päikesekaitset, kuna paljud segud (eriti need, mis sisaldavad puuvilja õlisid) muudavad naha UV kiirgusele vastuvõtlikumaks.

Mõningaid retsepte inspiratsiooniks:

Vürtsikalt soe segu meeliülendavaks vaimseks selguseks

Kardemon (3-4 tilka) + Magus apelsin (14-16 tilka) + Kaneeli koor (5-6 tilka) + Korianderi seeme (3-4 tilka)
Baasõli: kookos, mandel või jojoba

Tsitruseliselt sensuaalne lille segu emotsionaalseks heaoluks

Salvei (2-3 tilka) + Jasmiin (2-3 tilka) + Bergamott (12-14 tilka) + Vanill (4-5 tilka) + Ilang-Ilang (2-3 tilka) + Greip (2-3 tilka)
Baasõli: greip, oliiv või jojoba

Rahustav magusate unenägude segu

Mandariin (1-2 tilka) + Lavendel (12-14 tilka) + Palderjan (6-7 tilka) + Sandlipuu (3-4 tilka) + Hiina roos (2-3 tilka)
Baasõli: greipiseemne

See segu aitab lõõgastuda ja kiiremini uinuda, seetõttu on soovitatav masseerida seda kümme minutit enne uneaega paar tilka meelekohtadele, kõrvatagustele, randme sisekülgedele ja jalataldadele.

Õitsva hommiku segu

Ingver (2-3 tilka) + Kardemon (2-3 tilka) + Bergamott (12-15 tilka) + Viiruk (5-6 tilka) + Pomerants (2-3 tilka) + Greip (2-3 tilka)
Baasõli: greibiseemne, jojoba või mandli

See segu aitab leevendada pingeid, lihaskrampe, paistetust ja iiveldust. Vala paar tilka segu peopesale ja lase sel soojeneda kehatemperatuurini. Õrnalt masseeri sellega kõhtu või randme sisekülgi, kõrvataguseid või jalataldu.

Valu leevendav ja tuju tõstev segu

Bergamott (2-3 tilka) + Lavendel (10-12 tilka) + Mürr (8-9 tilka) + Rooma kummel (4-5 tilka)
Baasõli: greibiseemne või jojoba

Lase oma loovus valla ning naudi põnevaid lõhnaelamusi!

Annamaria Ala

Pin It