Mitmed levinud tervisehädad võivad olla tingitud vedelikupuudusest organismis. Vesi on üks elu alustalasid ning kõik rakud ja organid meie kehas toetuvad veele. Kaks kolmandikku inimese kehakaalust koosneb suures osas veest. Vesi tundub nii elementaarne, et võib lausa ununeda, mil viisil see meie keha toimimisele kaasa aitab:

  • Vesi aitab hoida nahka ilusa ja nooruslikuna
  • Vesi kaitseb kudesid, liigeseid ja seljaaju
  • Vesi reguleerib ja säilitab kehatemperatuuri
  • Vesi aitab säilitada kehavedelike tasakaalu
  • Vesi mõjub määrdeainena nii liigestele kui silmadele
  • Vesi aitab kehal vabaneda jääkainetest ja mürkidest
  • Vesi toetab seedetegevust
  • Vesi aitab kontrolli all hoida kalorite imendumist

Meie keha on loodud nii, et ilma veeta peatub korralik funktsioneerimine. Seetõttu on eluliselt oluline tagada piisav vedeliku kogus organismis. Tuleks tarbida palju vedelikku ning süüa veerikkaid toite, mis aitavad ennetada vedelikupuudust. Keha võib kaotada tavapärasest rohkem vedelikke liigsel higistamisel, kõhulahtisuse korral, diabeeti põdedes, tihedal urineerimisel, oksendades ja tugeva füüsilise aktiivsuse korral. Sel ajal on kehas elektrolüütide ebavõrdsus, mis muudab raskeks keha korraliku funktsioneerimise vedelikupuuduse tõttu.

Seetõttu on oluline, et igaüks teaks kui tema keha vajab vett ning oskaks jälgida kui organism sellest järgnevatel viisidel märku annab:

1. Peavalud ja pearinglus
Vedelikupuudusega kaasnevad peavalud ja uimasus. Seda seetõttu, et kehavedelike langemine põhjustab ka aju ümbritsevate vedelike langust, mille eesmärk on kaitsta aju kerge liikumise ja põrkumise eest.
Vee puudus käivitab näriva peavalu ja migreenid. Samuti vähendab see ka hapniku ja vere liikumist ajusse.

2. Halb keskendumine
Inimese aju koosneb peamiselt veest, mistõttu mõjutavad igasugused märgid vedelikupuudusest koheselt ka aju. Vedelikupuudus põhjustab teatavasti kehva keskendumist ja raskusi tähelepanu koondamisel. Võib märgata, et ka lihtsate ja tavapäraselt kergelt teostavate ülesannete täitmine muutub raskeks.
Vedelikupuudus võib põhjustada ka mõistuse ähmastumist, mis tähendab, et muutud hajameelseks ja kipud unustama ning raske on tegeleda efektiivse mõtlemise ja keskendumisega.

3. Kuiv suu ja halb hingeõhk
Kui kehal on vedelikupuudus, siis kipub ka hingeõhk pahaks minema. Keha toodab vähem sülge kui pole piisavalt vedelikku. Süljel on aga antibakteriaalsed omadused, mis aitavad võidelda suus bakterite kogunemisel tekkinud halva hingeõhuga.
Vesi mõjub ka suu määrdeainena ning ilma selleta muutub suu kuivaks.

4. Kõhukinnisus ja teised seedeprobleemid
Vesi mõjub ka seedesüsteemile määrdeainena ning aitab seedekulglat hoida puhta ja elastsena. Niisiis aitab vesi hoida seedimise korrapärasena ja ennetab kõhukinnisust.

5. Järsk toiduisu
Vedelikupuudus saadab ajju vale signaali näljatundest, ehkki tegelikult on sul janu. Kui tunned nälga, joo pisut vett. See aitab tekitada täiskõhutunnet, mis on vajalik toiduhimu rahuldamiseks, eriti olukordades, kus ei ole võimalik süüa. Võimalusel võid aga süüa ka veerikkaid toite nagu arbuus, et leevendada söögiisu.

6. Vähenenud kuseeritus ja muutused värvis
Kui kuseeritus väheneb ja muutub ka selle värv, siis tähendab see lihtsalt vedelikupuudust. Kui tarbida küllaldaselt vett, siis peaks urineerima neli kuni seitse korda päevas. Uriin peaks olema selge või kergelt toonitud, kuna see on märk, et tarbid piisavalt vedelikku. Tumekollane või merevaigu karva uriin tähendab, et organismil on vedelikupuudus.

7. Unisus ja kurnatus
Kas tunned end väsinult ja kurnatult? See võib tähendada, et sul on vedelikupuudus, mis põhjustab madalat vererõhku ning puudulikku hapnikuvarustust ajus ja kogu kehas. See hapnikupuudus põhjustab unisust, kurnatust ja väsimust.

8. Lihas- ja liigesevalu
Kuna liigesed ja kõhred koosnevad umbes 80% ulatuses veest, siis  selleks, et nad oleksid terved, vajavad nad vett. Sinu luud hakkavad krigisema üksühe vastu kui neil pole piisavalt vedelikku. Kuna puudub vajalik määrdeaine, siis see võib põhjustada tõsiseid valusid liigestes.

9. Kestendav nahk ja kuivad huuled
Kui kehal on vedelikupuudus, siis muutub nahk, mis on keha suurim organ, kuivaks ning kaotab kiirelt oma elastsuse. Nahk vajab piisavalt vett, et jääda plastiliseks ja niisutatuks. Samuti higistad vähem kui tarbid vähem vedelikku ning nii ei saa nahk minema pühkida üleliigset mustust ja rasu, mis on päeva jooksul kogunenud. Vesi, mida sa jood, aitab kehast väljutada ka toksiine. Vedelikupuudus aga tõstab riski nahainfektsioonide tekkeks nagu akne ja ekseem. Samuti kipuvad huuled lõhenema kui organismis ei ole piisavalt vedelikku.

10. Kiirenenud südametöö
Sinu südame löögisagedus on mõjutatud vedelikupuudusest, kuna seeläbi väheneb vereplasma maht organismis. Veri muutub viskoossemaks ning see võib mõjutada vereringet ning suurendada südame löögisagedust. On tõestatud, et vedelikupuudus kahjustab organismi funktsioone ja üleüldist tervist.

Nipid, kuidas ennetada vedelikupuudust:

  • Pea meeles kõige olulisemat reeglit: Tarbi küllaldaselt vett ja teisi vedelikke iga päev!
  • Joo suur klaas toatemperatuuris vett hommikuti ja püüa juua klaas vett enne igat söögikorda.
  • Kui oled seda tüüpi inimene, kellel on pidevalt kiire, siis kirjuta endale meelespea, et tarbiksid teatud aja tagant klaas vett.
  • Võta alati vähemalt pudel vett töö juurde kaasa.
  • Söö kõrge veesisaldusega puuvilju ja köögivilju.
  • Vähenda jookide tarbimist, mis võivad põhjustada vedelikupuudust nagu energiajoogid, alkohol ning kõik joogid, mis sisaldavad kofeiini.
  • Tarbi rohkelt vedelikku kui oled haige, et vältida vedelikupuudust.
  • Külasta koheselt oma arsti kui märkad peapööritust, erakordset janu ning kui sa ei urineeri piisavalt tihti.

 

Allikas: Top 10 Home Remedies

Toimetas Annamaria Ala

Pin It