Kui otsid oma ellu rohkem rahu ja tasakaalu ning soovid vähendada stressi, siis meditatsiooni võib olla just see, mida sa vajad. Esimestel katsetustel võib meditatsiooni sooritamine olla küllaltki heidutav ning algus võib näida raske. Kui aga sellest üle saada, siis on meditatsiooni kasutegurid lausa imelised.

Kui alustad mediteerimisega, siis võid kogeda justkui ootust, et midagi juhtuks ning meel võib olla mõtetest üleujutatud. Meditatsiooni praktika võib olla üsnagi heidutav ülesanne, seetõttu on hea kasutada mõningaid järgi proovitud nippe. Järgnevad 20 soovitust aitavad luua sobiva keskkonna nii sisemiselt kui väliselt, et saaksid meditatsiooni oma igapäevaelus kasutusele võtta.

1. Harjutamine teeb meistriks, tekita aega meditatsiooni jaoks iga päev
Kui oled algaja, siis ei pruugi mõjusid kohe märgata, kuid oluline on siiski jätkata, kuna mida rohkem praktiseerid, seda lihtsamaks muutub nii meele vaigistamine, kui ka enese lõõgastamine, mis aitavad selgust luua. Isegi vaid 5 minutit päevas aitavad püsida õigel rajal.

2. Alusta hingamisega
Alusta igat praktikat sügava hingamisega. Hinga aeglaselt sisse ja seejärel välja, keskendudes samal ajal üksnes oma hingamisele.

3. Lase lahti kõigist pettumustest
Mediteerima õppides on täiesti normaalne ja loomulik tunda pettumust. Püüa nendest tunnetest ja mõtetest mitte kinni hoida, samas ära püüa neid ka peatada. Lihtsalt lase neil minna ja püüa uuesti keskenduda hingamisele.

4. Vali oma kodus konkreetne koht ja ruum mediteerimiseks
Püüa valida ruum, kus ei oleks liialt välismüra ja tähelepanu kõrvalejuhtijaid. Eelistatavalt vali ruum, kus oleks minimaalselt elektroonikat.

5. Loo rahulik keskkond
Võimalusel loo hämar keskkond maheda valguse või küünalde abil. Pisut viirukit või rahustavat eeterlikku õli nagu näiteks lavendel aitab samuti kehal ja meelel lõõgastuda.

6. Veendu, et sind ei segataks
Anna oma perele, sõpradele või toakaaslastele teada, et oled mõnda aega hõivatud, et nad ei häiriks sind. Pane ka oma telefon hääletu peale.

7. Tunneta oma kehaosi
Keskendudes hingamisele, püüa samaaegselt teadlikult tunnetada kõiki kehaosi alustades jalgadest. Ära püüa füüsiliselt katsuda kehaosi, lihtsalt tunneta neid. Alusta oma jalalabadest, liigu edasi pahkluudeni, sääremarjadeni jne. See on suurepärane tehnika, mis aitab sul keskmesse tulla.

8. Pühendu
Ole praktikale pühendunud. Kui sa ei leia oma elus aega, et pühenduda 5-10 minutit päevas meditatsioonile, siis peaksid tõsiselt järgi mõtlema oma elustiili üle.

9. Alusta aeglaselt
Alusta meditatsiooni praktiseerimisega vaid 5 minutil päevas, võid soovi korral isegi taimeri tööle panna. Kui hakkad aru saama meditatsioonist ja tunned end juba mugavamalt, võid aega venitada nii pikaks kui vajad saavutamaks sügavat lõõgastunud seisundit.

10. Loe mõnda kvaliteetset raamatut meditatsiooni kohta
Et saada veel enam näpunäited meditatsiooniks ja õppida tundma eelised ja muid lihtsaid nõuandeid, soeta endale paar raamatut meditatsiooni kohta. Külasta näiteks raamatukogu ja vaata, mida sealt leiad.

11. Tutvu mõne juhendatud meditatsiooniga või kuula meditatsiooni muusikat
Kui sul on mõnikord ikka veel probleeme oma meele puhastamisega, siis võib juhendatud meditatsioon olla hea abivahend, mis annab sulle midagi millele keskenduda nii, et mõistus saab lihtsalt järgida juhiseid.

12. Praktiseeri kohalolekut terve päeva vältel
Ükskõik kas sõidad autoga, töötad, teed süüa, koristad või tegeled millegi muuga, püüa leida päeva jooksul mõned tasased hetked, et vaigistada oma meel ja teha paar sügavat hingetõmmet.

13. Katseta erinevate poosidega
Võid proovida rätsepistet, võid istuda toolil, peopesad ülespoole suunatud või katsetada midagi muud, mis sulle sobib. Kui saad meditatsiooniga sõbraks, siis leiad ka poosi, mis sulle enim sobib. Kui asend on aga liiga mugav, siis võib uni peale tulla, seetõttu on parem eelistada istuvaid asendeid lamavatele.

14. Katseta erinevaid tehnikaid
On olemas väga palju erinevaid võimalusi, kuidas mediteerida. Võid valida näiteks hingamise tehnika, juhendatud meditatsiooni, transtsendentaalse meditatsiooni, vihmametsade helide kuulamise jms vahel. Katseta, mis töötab sinu jaoks kõige paremini ja mis aitab sul kõige efektiivsemalt jõuda vastavasse seisundisse.

15. Lase lahti kõigist ootustest
Kasu, mida saad läbi meditatsiooni, tuleb sinuni erinevatel viisidel. Sa võid saada sõnumeid oma praktika käigus või isegi hiljem päeva jooksul, sul võivad tekkida nägemused, sa võid kogeda füüsilisest kehast väljumise tunnet ning võid ka mitte midagi kogeda. Kui kõik, mis sa meditatsioonist saad, on 5 minutit päevas selget pead, siis see on täiuslik omal moel ning piisav, et leevendada stressi ja tuua rahu sinu ellu viisil, mida sa kunagi ehk isegi võimalikuks ei pidanud. Ära takerdu sellesse, mida teised väidavad, et on kogenud, vaid keskendu iseendale ja pea meeles, et teed seda ainult enda pärast. See ei ole võistlus. Pea meeles, et ei ole olemas õiget ega valet viisi mediteerimiseks.

16. Kaalu mediteerimist hommikuti
Hommikuti mediteerimine teeb pea selgeks ning annab rahuliku alguse päevale. See võib aidata kõrvaldada stressi enne kui see isegi alguse saab.

17. Kasuta küünlaleeki fookuspunktina
Küünlaleegi jälgimine võib aidata sul rahustada meelt.

18. Määra oma taotlus
Kui sul on konkreetseid probleeme või otsuseid, mis tahavad lahendamist ning sul on raskusi vastuse leidmisega, määra oma kavatsused, mida soovid meditatsiooni ajal saavutada. Ära oota, et saad selgelt kõlava vastuse, vaid pööra lihtsalt tähelepanu tunnetele, mis võivad esile kerkida või märkidele, mis võivad hiljem ilmuda. Mõnikord on parim viis probleemi lahendamiseks lõpetada mõtlemine ja lasta vastusel sinuni tulla.

19. Visualiseeri valgust voolamas läbi oma keha
Kui tunned, et sul on konkreetne tšakra blokeeritud, siis võid visualiseerida valget valgust, mis tuleb päikesest sinu kehasse. See võib aidata vabastada blokeeringuid. Püüa minna lasta kõigil vanadel emotsionaalsetel mustritel või vibratsioonidel ning lase endasse kõrge vibratsiooniga valge valgus.

20. Tunne tänulikkust oma praktika suhtes
Isegi kui sul on tunne, et sa ei saa praktikast suurt midagi, ära ikkagi loobu. Ole tänulik, et sa leidsid aega praktiseerimiseks. Alguses ei pruugi mõju kohe ilmne olla, kuid mida aeg edasi, seda enam saab sul olema hea meel, et meditatsiooni praktikaga algust tegid.

Põnevat meditatsiooni praktikat!

 

Allikas: Collective Evolution

Toimetas Annamaria Ala

Pin It