Käes on uus aasta. Seisatan ja mõtlen korraks, mida see üldse tähendab. Uus aasta, uued võimalused, uued katsumused, uued õppetunnid, uued kogemused… Ühtpidi on sees mõnus ootusärevus, teistpidi aga aukartust äratav tunne vastutuse eest. Võimalus on luua taas üks peatükk oma elus, kirja panna uued read oma elu- ja ajaloos. Me tähistame aastavahetust erinevate pidustustega ning soovime palju häid soove. Kuid kas oma reaalses elus ka midagi muudame selleks, et head soovid nii meie kui teiste jaoks võiks võimalikuks saada? Ehkki muutuste ellu viimiseks on ka iga teine päev hea aeg, siis uus aasta toetab oma sümboolsuse poolest justkui uue lehekülje keeramist, võimalust uue hingamisega edasi minna.

Isegi kui meie eludes on justkui kõik hästi, siis on alati ruumi enesearengu jaoks, ruumi selleks, et armastada rohkem, et saada paremaks, ruumi selleks, et luua headust enese ümber, ruumi nii väikesteks kui suurteks muutusteks. Kui tihti me leiame aega vaadata enesesse, ausalt ja ilustamata..? Miks mitte seda teha just nüüd, kui üks ajajärk on ümber saanud ja õhus on nii palju häid soove, et energiate kõrgemale tõstmine peaks kulgema tavapärasemast lihtsamalt. Eks siinkohal muidugi on väike mõttekoht ka sellel, kas head soovid on viisakusest ja kombe pärast teele saadetud või on siin taga sügav ja siiras tunne ning soov. Soovide sõnadest on olulisem nende energia ja tagamõte ning kindlasti tasub tunnetada, millise vibratsiooniga need on. Öeldakse, et inimesed, kes räägivad vähe ja harrastavad vaikimise praktikat, et nende sõnade vägi on suur ning nende poolt öeldu läheb ka suurema tõenäosusega täide. Seega tasub mõtiskleda, kui palju on räägitud suusoojaks ning kui palju sügavalt südamest. Tasub vaadata sõnadest kaugemale.

Viimastel aastatel panen traditsioonina kirja ka uue aasta lubadused. Ehkki igalühel meil on omad soovid, unistused, ambitsioonid, siis usun, et on soove, mis muudaks täisväärtuslikumaks iga inimese elu ning seeläbi annaks panuse kogu maailma jaoks. Mugav on mõelda, et mida üks väike inimene ikka ära teha saab ja et minust ei sõltu ju suures pildis midagi. Kas see ikka on nii..? Meie enda reaalsus kipub olema peegeldus välismaailmast ja vastupidi. Iga mõte, tegu, kavatsus jääb oma energiaga justkui õhku võnkuma ning mõjutab seeläbi meid kõiki. Nagu öeldakse, vägivald sünnitab vägivalda, täpselt sama kehtib kõige hea kohta. Headus sünnitab headust, ausus sünnitab ausust, armastus sünnitab armastust jne.

Ma soovin vahel nii väga, et me tunneks end suurematena kui me oleme harjunud, et meil oleks rohkem eneseusku ja soovi eneseteostuseks. Ma soovin, et me usuks enda erilisusesse ja unikaalsusesse, et me usaldaks enda võimeid ja oskusi ja oskaks väärtustada endid sellistena nagu oleme. Me ei pea olema kellegi teise moodi. Me võiks mõista, et igalühel meil on omad tugevad küljed ning selle asemel, et pürgida ise kõikjal kõrgemale võiks teha koostööd. Igaüks saaks anda oma panuse just selles, milles ta kõige parem on, selles, mida ta armastab ning mitte keegi ei peaks arutult rühkima selle suunas, mis ei ole kooskõlas tegeliku minaga.

Lisaks oma isiklikele uusaasta soovidele ja lubadustele panin seekord kirja ka need, mis meie kõigi igapäeva reaalsust võiks paremaks ja harmoonilisemaks luua. Kui kasvõi ainult Sina üksi, kes Sa hetkel loed neid ridu, püüad kasvõi ühte neist soovidest teostada uuel aastal, siis olen ma rõõmus ja tänulik, et väike lainetus on ookeani pinnal värelema löönud ning võib unistada, et ühel hetkel tõesti hakkab ookean laintemöllust imeliselt kaunist tantsu lööma..

Püüa suhtuda elusse avatud meelega ning seljata eelarvamused.  Sellega annad võimaluse suurteks muutusteks ning seninägemata võimalusteks. Võib juhtuda, et hakkad kõikjal takistuste asemel nägema hoopis võimalusi.

Arenda endas tingimusteta armastust. Tingimuseta armastusel ei ole objekti ega tagamõtteid ja agasid. See lihtsalt on olemas. Armastuse energia on nii võimas, et selle abil võib tõepoolest muuta maailma. See ei pruugi olla lihtne ning nõuab kindlasti pühendumist ja teadlikkust, kuid selle viljad on väärt igat pingutust.

Ära püüa olla kellegi moodi. Oskus olla Sina ise on miski, mis annab tohutu kergendustunde, samuti eemaldab see maskid meie näolt. Kui me ei tunne vajadust sarnaneda kellelegi, siis muutuvad nii meie käitumismaneer, harjumused kui ka vajadused. Ühtäkki piisab meile vähemast, et olla õnnelik ja enesekindel.

Julge olla haavatav. Vaid siis võid Sa tunda tõelist armastust elu, partneri, pere, sõprade ja iseenda vastu. Haavatavus ei tähenda tingimata haiget saamist. Pigem on see miski mis laseb meil olla just sellised nagu me oleme ning lubab ka teistele seda privileegi. See jätab ruumi aususele, siirusele, omakasupüüdmatusele, headusele ja leebusele. Samas väheneb aga hukkamõist, kriitika ja manipulatsioon tunnetega.

Vaata endale silma. Mitte ainuüksi ära vaata iga päev peeglisse, et oma välimust hinnata, vaid seisa silmitsi oma tõelise minaga, aktsepteeri ennast just sellisena nagu oled. Arenda oma häid külgi ja püüa mõista ka neid pimedamaid pooli, millele seni oled kartnud otsa vaadata. Lisaks alati peeglisse vaadates tunneta selle tõelise ja puhta armastuse olemasolu eneses.

Lõpeta tagarääkimine ja püüa seda teha ka oma mõtetes. Me kõik käitume mingil viisil omadel põhjustel ning kellelgi teisel on väga raske näha neid tagamaid. Hea kui me isegi ennast mõistame. Me kõik oleme erineval tasemel nii oma füüsilise, mentaalse kui vaimse arengu ja võimete poolest ja seetõttu on võrdlemisi keeruline teist inimest lõpuni täielikult mõista.

Lõpeta hinnangute andmine. Andes hinnanguid surume me nii inimesed, kui ka erinevad objektid ja nähtused mingisse kindlasse kasti, kleebime neile külge sildi ja sellest lähtuvalt kujundame oma arvamuse, millel ei pruugi olla reaalsusega paraku väga palju seost. Inimesed ja neid ümbritsev maailm on liialt mitmetahuline selleks,et ühest hinnangut anda. Lisaks pärsib hinnangute andmine avatud silmadega maailmas ringi käimist ning seeläbi elu üleüldiselt.

Ole hetkes. Seda me oleme vist kuulnud juba nii palju, et antud sõnapaar on muutunud justkui tapeediks seinal. See, et oleme midagi kuulnud, ei tähenda veel aga, et oleme seda ka kuulda võtnud. Olgem ausad, meil ei ole ei minevikku ega olevikku, on vaid kujutlus sellest. Kogu meie elu on justkui üks kulgemine ning kui õpime päriselt hetkes olema, siis avastame kui palju lihtsam kõik on. Kindlasti muutuvad ka meie väärtushinnangud seeläbi ning elus saab hoopis teistsuguse tähenduse.

Ela oma elu. Ükskõik kui palju me ka ei tahaks, ei saa me elada kellegi teise eest, mõelda, tegutseda kellegi teise eest. Meil kõigil on oma elutee ja karma ning sekkuda teiste omasse ilma, et seda oleks palutud võib muuta meie enda karmat. Kõige rohkem saame me maailma muuta läbi iseenda. Muutes oma mõttemaailma, arusaami ja suhtumist võib aga juhtuda, et me ei tunnegi vajadust enam kedagi teist muuta või kellegi eludesse sekkuda.

Õpi lahti laskma. Meil on kombeks klammerduda ning soov omada. Olgu selleks materiaalsed väärtused, suhted, mõtted või tõekspidamised. Tegelikkuses oleme me aga pidevas muutumises nagu on seda ka meid ümbritsev maailm. Jäädes kinni sellesse, mis meid enam ei teeni, ei ole meiega kooskõlas sunnime end pidevalt võnkuma vales energias. Varem või hiljem hakkab see mõjutama lisaks meie energeetikale ka meie psüühilist ja füüsilist reaalsust. Julgus lahti lasta võib olla esmalt hirmutav, kuid tegelikkuses on see vägagi vabastav. Ole tänulik saadud kogemuste eest ning lase leebelt minna sellel, mille aeg on Sinu jaoks ümber saanud.

Ole aus nii iseenda kui teiste vastu. Aus olemine ei tähenda ebaviisakust või tahumatut suhtumist. Aus olemine tähendab siirust ja otsekohesust. Olles aus nii enese kui teiste vastu ei ole elu mitte üksnes lihtsam, vaid nii liigud Sa ka õigel teel, tõmbad ellu seda, mis Sinuga kooskõlas on. Samuti saad igal õhtu rahuliku südamega magama minna, kuna ei pea kahtlema ega kõhklema oma tehtud tegudes ja välja öeldud sõnades.

Ole tänulik. Õpi nägema nii väikseid kui suuri aspekte oma elus, mille eest tänulik olla. Võid avastada kui palju imelisi õnnistusi on Sulle osaks saanud, mida oled hakanud võtma iseenesestmõistetavana. Tänulikkus muudab meie alateadvust ning seeläbi muutub igapäevaelu positiivsemaks ja väärtuslikumaks.

Armas Lugeja, soovin, et Uus Aasta tooks Sulle palju imelisi muutusi!

Autor: Annamaria Venski

 

Pin It