Olen tihti mõtisklenud, mil moel muistsetel aegadel oma ilu eest hoolitseti – ei olnud ju 
vanadel aegadel kosmeetikatootjaid, kelle avastustele ja leiutistele loota. On tänapäevalgi veel hõimurahvaid, kes moodsast kosmeetikast midagi ei tea, ometi tundub nende nahk selge ja klaar ning juuksed paksud ja säravad…

Jõulukuu äratab minus alati soovi ujuda vastuvoolu, eemale meeletust tarbimisest ja nuumamisest. On vajadus rahu, vaikuse ja lihtsuse järele, pisut ehk isegi eraklikkuse soov, aga seda mitte täielikult. Soov on veeta ruttamata aega pere keskel, lihtsalt kulgedes. Sarnast vajadust tunnen ka peeglisse vaadates. Nii nagu kogu mu olemus, näivad ka mu nahk, keha ja juuksed janunevat ajatu lihtsuse järele. Vaatamata sellele, et tegemist on pidude hooajaga, ei vaja ma glamuurset meiki ega sätitud juukseid. Soovin lihtsalt puhtust, kergust, pehmust, värskust nii sisemiselt kui väliselt. Lasen minna kõigel, mis jõulusaginas keelitab ja meelitab, järgin oma sisemist kutset… ja oeh, kui hea on olla! Nii lihtne, kerge ja vaba. Tunnen, et saan hingata täiel rinnal, et lisaks mu südamele hingab ka nägu ja keha.

Koduselt paitavad ilurituaalid

Oma ilurituaalide juures meeldib mulle lähtuda ajatust tarkuseterast, et vähem on rohkem. Nii nagu hingelgi ei ole tegelikult üldse palju vaja selleks, et tunda värskust, õnne ja rõõmu, nii ei ole ka kehal vaja lõputu keerulise nimekirjaga purgikesi. Pigem on vaja tarkust, et teada, kuidas ja miks miski mõjub ning omal nahal saadud kogemust. On vaja sukelduda sügavamale ja vaadata kaugemale, kui oleme harjunud. Siinkohal toon välja mõned lihtsad talvised lemmikud oma välimuse turgutamiseks.

Sidruni mask juustele

Rõõmsalt kollane puuvili sidrun on üks minu erilisi lemmikuid kui juttu tuleb juustele sära lisamisest. Esiletoomist väärib protseduuri lihtsus ja vähene ajakulu. Pressin kahest sidrunist tavalise käsitsi keeratava sidrunipressi abil mahla välja ning kannan selle juustele. Iseäranis keskendun piirkondadele, mida kõige enam helendada soovin. Libistan hõredapiilise kammiga juustest läbi ja lasen maskil 15-20 minutit tomida. Seejärel pesen pead nagu tavaliselt. Juuste kuivades tõden, et tihtilugu kipuvad lihtsad nipid olema need kõige geniaalsemad. Juuksed on saanud taaskord mõnusa sära ja salgud kelmikalt heledamaks muutunud. Olen täheldanud, et korduv kasutamine suurendab efekti veelgi.

Mitmekülgne kookos

Talvisel ajal kasutan mitmekülgselt kookosõli, kuna see leevendab naha kuivust ja ketendamist ning paneb elujõust pakatama ka juuksed. Olgu selleks lõhenema kippuvad huuled, kuiv nahk kehal või ketendav peanahk – kookosõli aitab alati. Kõikidest õlidest on just seda juustes kõige meeldivam kasutada, kuna selle maha pesemine on võrdlemisi lihtne isegi pikkade juuste puhul. Kasutan kookosõli enne tavapärast pesu kogu juuksepikkuses ja ka peanahal kui see kipub kuiv olema. Parima tulemuse saavutamiseks keeran juuksed kile ja rätiku sisse, et soojus saaks anda oma panuse. Hoian maski peas enamasti 30 minutit – kui aega on, siis ka rohkem – ning pesen tavapärasel viisil. Juuksed jäävad pehmed, siledad, lõhnavad ja lisaks saab tugevdatud ka juuste struktuur.

Magus musu, pehmed huuled

Eriti lihtne, kiire ja magus nipp kuivadele huultele on määrida enne magama minekut mett moka peale. Kõlab lustakalt nagu üks vanarahva ütlus ning toimib suurepäraselt. Vahel võib tekkida ainult kange kiusatus see ära limpsida. Mööda külgi ei jookse maha aga seegi, kuna lusikatäis mett enne magamaminekut pidavat tõesti magusa ja sügava une tooma.

Hingega tehtud kingitused

Kingitusteks meeldib mulle teha aromaatseid massaažiõlisid ja kehakoorijaid, kuna valmistamine on ühtaegu nii lihtne kui ka põnev. Püüan välja nuputada kingisaaja lõhnaeelistusi ning lähtun ennekõike tema isikupärast. Protsess ise mõjub ka endale aroomteraapiana. Massaažiõli puhul kasutan enamasti baasõlina jojoobiõli, kuna see on naha enda rasule kõige sarnasem, imendub kiiresti ega jäta nahale õlist kihti. Samuti on sel pikem säilivusaeg kui paljudel teistel taimsetel õlidel. Õige mikstuuri kokku segamiseks peaks lähtuma rusikareeglist ning lisama 1-3 tilka eeterlikku õli supilusika baasõli kohta. Eeterlike õlide maailma sukeldudes leiab kindlasti igaüks oma, kuna valik on ääretult lai. Jõuluajal inspireerivad mind aga vürtsid, mis annavad sooja ja panevad õhku lenduma mõnusat jõululõhna.

Meeliülendav vürtsikas massaažiõli

Eeterlikud õlid: 3-4 tilka kardemoni, 14-16 tilka magusat apelsini, 5-6 tilka kaneeli koort, 3-4 tilka koriandritera.
Baasõli: kookos, mandel või jojoob.
Segan õlid kokku toonitud klaasist pihustipudelisse, et segu säiliks võimalikult kaua ning oleks mugav kasutada.

Jõululõhnaline kehakoorija

Vaja läheb kohvi, suhkrut, oliiviõli ja kaneeli.
Siinkohal kasutan koguste juures loomingulisust ja instinkte, et kokku segada mõnusana tunduv mikstuur. Oliiviõli lisan just niipalju, et segu jääks parajalt õline, mitte liiga kuiv. Kaneeli aga vastavalt soovitud lõhnaintensiivsusele. Kuna kohv aitab ka jääkaineid väljutada, on koorijal mitmekordne toime ning nahk saab mõnusalt sile ja siidine.

Mulle meeldib ise oma ilutooteid luua, kuna nii tean täpselt, milliseid koostisosi kasutan, et need oleks võimalikult mahedad ja naturaalsed ning tõepoolest annaks mulle midagi juurde, mitte ei võtaks ära. Samuti saan mängida kogustega vastavalt hetke vajadusele. Kindlasti on igaühe jaoks olemas erilised salanipid, mis neid särama löövad, iseasi, kas on osatud need ka juba üles leida. Kes otsib, see leiab, nagu öeldakse. Üks on aga kindel: isetegemise rõõm ja väike annus uhkustki õnnestunud katsetustest teevad hinge ilusaks ja löövad silmad särama.

Võrratut imedeaega!

Autor: Annamaria Venski (ilmus ajakirjas Sensa, detsember 2016)

 

Pin It